Cena Bertini pro Gymnázium Na Pražačce

Dne 27. ledna 2011 bylo 8 studentek a studentů Kvarty D našeho gymnázia v Hamburku vyznamenáno cenou Bertini pro rok 2010. Slavnostní ceremoniál proběhl v tamním divadle. Společný projekt studentů našeho a hamburského gymnázia „Dialog der Urenkelinnen und Urenkeln: Durch Begegnung lernen“ byl vybrán jako nejlepší z pěti nominovaných. Vůbec poprvé za 13 let byla tato prestižní cena udělena neněmecké škole.

Cena Bertini odkazuje ke jménu autobiografického románu Ralpha Giordana „Die Bertinis“, ve kterém je vylíčeno vyčlenění, ponižování a pronásledování, kterým trpělo za dob nacizmu mnoho lidí. Toto ocenění ctí a podporuje mladé lidi, kteří se snaží, aby oběti nacizmu neupadly v zapomnění.

Při pátrání po stopách hamburského židovského občana Leo Jacobsohna, který byl deportován do terezínského koncentračního tábora, sledovali studenti obou skupin jeho cestu z rodného města až do smrti po osvobození v roce 1945. Navštívili společně památníky Neuengamme a Terezín, přičemž byli doprovázeni paní PhDr. Dagmar Lieblovou, předsedkyní Terezínské iniciativy, která studentům zprostředkovala vlastní zážitky a zanechala v nich hluboký dojem.

Společný projekt byl velmi zajímavou a přínosnou prací, která ovšem pro studenty znamenala nemalé úsilí. Ocenění, kterého se jim za jejich snahy dostalo, znamená pro všechny zúčastněné nemalou radost.

Podrobnosti o projektu lze nalézt na adrese http://www.gymnazium-prazacka.cz/deni-na-skole/akce-a-projekty/20102011/116-projekt-hamburg