Gymnázium Na Pražačce
   
Velikost písma

Výměna kvinty D v německém Bremerhavenu

Tisk

V pátek 16. září jsme vystoupili na bremerhavenském nádraží a ani jsme se vzájemně nestihli rozloučit a popřát si hezký večer a dobrou noc – tak rychle si nás odchytili naši němečtí partneři a odvedli si každého z nás do svých domovů. Byl to totiž první den naší výměny v Německu, která proběhla v týdnu 16. až 23. září mezi Gymnáziem Na Pražačce a Schulzentrum Geschwister Scholl v Bremerhavenu.

Tématem našeho týdne a projektu, na němž jsme měli ve smíšených skupinkách pracovat, bylo „Naši předci v regionech: zvyky a tradice“. Každé ze šesti skupin se toto podařilo zpracovat velmi zajímavě – ať už jsme mluvili o rozdílech mezi školou v minulosti a dnes, tvořili kuchařku tradičních pokrmů z oblasti severního Německa nebo jsme se snažili najít podobnosti mezi běžnou němčinou a místním (bohužel pomalu zanikajícím) dialektem Plattdeutsch.

Samozřejmě, že během naší výměny jsme se nezabývali jen projektem. V úterý, kdy bylo krásně slunečno, jsme se vypravili do Brém, historického města asi padesát kilometrů od Bremerhavenu, a prošli se uzoučkými uličkami jeho nejstarší části; navštívili jsme zážitkové muzeum emigrace (protože přes Bremerhaven odešlo na přelomu 18. a 19. století do Nového světa, tedy Spojených států, Kanady či do jiných států na americkém kontinentu přes sedm milionů Němců). V bremerhavenském Klimahausu jsme si na vlastní kůži zkusili, jak suchý je vzduch v saharské Africe či jak velká zima je v Antarktidě – a kromě toho jsme si zmapovali svou vlastní uhlíkovou stopu (což některé z nás donutilo se nad svým více či méně ekologickým chováním maličko zamyslet).

S rodinami se pak většina z nás podívala do Cuxhavenu k moři, na místa, která jsou známá svým výrazným přílivem a odlivem, nebo třeba do městské zoo.

Kdo by v pátek 23. září čekal na nádraží při loučení nějaké slzavé údolí, je na omylu. Ale proč? Samozřejmě proto, že všichni víme, že už v březnu přivítáme naše německé partnery u nás v Čechách, na Gymnáziu Na Pražačce!

Anna Kmječová, kvinta D

 

Výměna kvinty D v německém Bremerhavenu ::    2016 Výměna kvinty D v německém Bremerhavenu ::    2016 Výměna kvinty D v německém Bremerhavenu ::    2016 Výměna kvinty D v německém Bremerhavenu ::    2016 Výměna kvinty D v německém Bremerhavenu ::    2016